Jékely Zoltán

1913. április 24-én született, Nagyenyeden Áprily Lajos költő, és Schéfer Ida gyermekeként. A kis székelyföldi város és a táj újra és újra előtűnik verseiben. Később Kolozsvárra költöznek, ahol a magyar, az erdélyi és a román irodalmat is tüzetesebben és személyesen megismeri, mivel apját Kós Károly, Reményik Sándor, Tamási Áron is látogatta. Később Budapestre költöztek, ahol végül doktori fokozatot szerzett irodalomtörténetből, művészettörténetből és művészetfilozófiából. 1935-ben az Országos Széchenyi Könyvtárban helyezkedett el könyvtárosként, ahol pár éves kolozsvári megszakítással, 15 évig dolgozott. Verseit főleg a Nyugatban, a Válaszban és az Erdélyi Helikonban publikálták, majd 1936-ban megjelent első verseskötete, az Éjszakák.

1942-ben összeházasodott Jancsó Adrienne színművésznővel. Unokáik Péterfy Gergely író és Péterfy Bori énekesnő.

1948-ban Álom című verseskötetét betiltották és bezúzták, csak 1957-ban jelenhetett meg ismét könyve, Tilalmas kert címmel. Költeményei, kisregényei, meséi, drámái és regényei mellett rengeteget fordított, többek közt Goethe, Thomas Mann, Shakespeare, Dante és a román irodalom műveit.