Az autizmus egy fejlődési zavar, amely bár nem gyógyítható, megfelelő gyógypedagógiai fejlesztési módszerek segíthetik az autizmussal élő személy képességeinek kibontakoztatását.
Az autizmus három területen jelent az átlagostól eltérő fejlődést: a kommunikációban, a társas készségekben és a rugalmas viselkedésszervezésben. Minden gyermek más tüneteket hordoz, de mindnyájan egy általuk jól érthető, biztonságos környezetre vágynak.
Nézzük meg a leggyakrabban előforduló tévhiteket:
→ Az autisták olyanok, mint Dustin Hoffman az Esőember c. filmben.
Az autizmus egy spektrum zavar, ami azt jelenti, hogy minden autista ember más: ugyanúgy különbözik az egyik autista gyermek vagy felnőtt a másiktól, mint ahogy a nem autista emberek is különböznek egymástól.
→ Minden autista ember zseni.
Az autista embereknek ritkán vannak különleges képességeik, de sokuknak van egy bizonyos érdeklődési köre, amiről kiemelkedően sokat tud. Ez sajnos nem jelenti azt, hogy ezt a tudást a hétköznapi életben is kamatoztatni tudná.
→ Az autisták nem tudnak dolgozni.
Számos munkakört be tudnak tölteni, a szoftvertesztelőtől a mezőgazdasági munkán át a képzőművészetig, a számukra megfelelő támogató környezetben.
→ Az autizmus kevés embert érint.
Minden 100 megszületett gyermek közül 1 életét befolyásolja az autizmus, sőt ma már előfordulási aránya 1% fölött van Magyarországon.
→ Az autizmus egy új jelenség.
Dr. Jean-Marc-Gaspard Itard készítette az első részletes leírást egy autizmussal élő gyermekről 1799-ben.
→ Az autisták egyikével sem lehet barátkozni.
Nagyon szívesen barátkoznának, de akadályozottságuk miatt gyakran nehéznek találják a kapcsolatteremtést és annak fenntartását.
Az ENSZ 2007-ben jelölte ki április 2-át az Autizmus Világnapjának azzal a céllal, hogy felhívja a világ figyelmét az autizmusra, az autizmus spektrum zavarra, és hogy tegyen lépéseket az autizmussal élő emberek hétköznapjainak megismeréséhez és elfogadásához.
Ha szeretne még többet megtudni az autizmusról, bátran ajánljuk figyelmébe a témával kapcsolatos könyveinket!